Liga Europy – po losowaniu pierwszych dwóch rund eliminacji

Na chwilę zaglądamy na Mundial oraz analizujemy pary eliminacji Europa League. Zapraszam 🙂

Brazylia pokonała Kamerun 4:1 i pewnie awansowała do fazy pucharowej Mundialu. Hulk (Zenit Sankt Petersburg) grał 63 minuty i ani nie strzelił gola, ani nie asystował. Bernard (Szachtar Donieck) grzał ławę cały mecz.
W drugim spotkaniu grupy A Chorwacja przegrała 1:3 z Meksykiem, a spotkanie sędziował uzbecki arbiter Rawszan Irmatow. Do jego sędziowania mogła się przyczepić głównie ekipa meksykańska. Bramkarz Stipe Pletikosa (Rostów) i obrońca Vedran Corluka (Lokomotiw Moskwa) grali pełne 3 spotkania w grupie. Darijo Srna (Szachtar Donieck) grał cały mecz, ale choć grał w obronie, to czasem wcielił się w rolę bramkarza (patrz sytuacja z drugiej połowy, gdy wybił rękami piłkę na róg w polu karnym). Rozumiem że Chorwaci są w piłce ręcznej dobrzy, ale bez przesady – i tak Meksyk był przez arbitrów skrzywdzony na tym turnieju (wróćmy do pierwszego meczu z Kamerunem)… Gracze Dynama Kijów, Ognjen Vukojević i Domagoj Vida a także Eduardo da Silva z Szachtara siedzieli na ławie. Meksyk w grupie był drugi. Canarinhos wygrali grupę A.
W grupie B Holandia ograła Chile 2:0, a w ekipie Oranje wystąpił przez 69 minut Jeremain Lens z Dynama Kijów (zmienił go Memphis Depay, który w doliczonym czasie zdobył gola nr 2). Holandia pierwsza, Chile drugie, Hiszpania trzecia a Australia czwarta. Brazylia zmierzy się w 1/8 finału z Chile, a Holandia z Meksykiem.
Grupa D – w meczu Kostaryka – Anglia od 65. minuty grał Marcos Urena z Kubania Krasnodar. Było 0:0. Dodajmy, że w pierwszym meczu z Urugwajem strzelił gola nr 3 a jego drużyna wygrała 3:1. Kostaryka swoją grupę wygrała. Inną bajką jest ponowne ugryzienie dokonane przez Suareza (tym razem na Chiellinim) i wygrana Urugwaju 1:0 z Włochami w meczu o wszystko. Dzięki temu Urusi wychodzą z drugiego miejsca w grupie i zmierzą się z Kolumbią, a Kostaryka ma Grecję za rywala. Anglia z ostatniego miejsca w grupie jedzie do domu.

Tyle doniesień z Brazylii.
Wspominałem o Rostowie. Spartak Moskwa w pucharach go nie zastąpi. Triumfator Pucharu Rosji, FK Rostów w 4 rundzie eliminacji Europa League jednak zagra. Tym samym od 2 rundy kwalifikacji tych rozgrywek swą przygodę zacznie FK Krasnodar. Ale o tym za chwilę.

Pary 1 rundy eliminacji Ligi Europy (3 lipca/10 lipca):
Sioni Bolnisi (Gruzja) – Flamurtari Vlore (Albania)
FC Tiraspol (Mołdawia) – Inter Baku (Azerbejdżan)
FK Turnovo (Macedonia) – Czichura Saczchere (Gruzja)
Szirak Giumri (Armenia) – Szachtior Karaganda (Kazachstan)
Qabala (Azerbejdżan) – Sziroki Brijeg (BiH)
Veris Kiszyniów (Mołdawia) – Liteks Łowecz (Bułgaria)
Kairat Ałmaty (Kazachstan) – Kukesi (Albania)
RNK Split (Chorwacja) – Mika Erywań (Armenia)
Shkendija Tetovo (Macedonia) – Zimbru Kiszyniów (Mołdawia)
Piunik Erywań (Armenia) – FC Astana (Kazachstan)
Differdange 03 (Luksemburg) – Atlantas Kłajpeda (Litwa)
Fram Reykjavik (Islandia) – Nomme Kalju (Estonia)
Rosenborg Trondheim (Norwegia) – Jelgava (Łotwa)
Aberdeen (Szkocja) – Daugava Ryga (Łotwa)
Santos Tartu (Estonia) – Tromsoe (Norwegia)
Crusaders Belfast (Irlandia Płn.) – Ekranas Poniewież (Litwa)
Sillamae Kalev (Estonia)
 – Honka Espoo (Finlandia)
Banga Gorgżdy (Litwa) – Sligo Rovers (Irlandia)
Vikingur Gota (Wyspy Owcze) – Daugava Dyneburg (Łotwa)
Hibernians Paola (Malta) – Spartak Trnava (Słowacja)
Cukaricki Belgrad (Serbia) – Saint Julia (Andora)
Celik Niksić (Czarnogóra) – NK Koper (Słowenia)
Diosgyor (Węgry) – Birkirkara (Malta)
FC Vaduz (Liechtenstein) – College Europa (Gibraltar)
UE Santa Coloma (Andora) – Metalurg Skopje (Macedonia)
Folgore Falciano (San Marino) – Buducnost Podgorica (Czarnogóra)
Botew Płowdiw (Bułgaria) – Libertas (San Marino)
Żeljeznicar Sarajewo (BiH) – Lovcen Cetynia (Czarnogóra)
Sliema Wanderers (Malta) – Ferencvaros Budapeszt (Węgry)
Rudar Velenje (Słowenia) – KF Laci (Albania)
VPS Vaasa (Finlandia) – Brommapojkarna (Szwecja)
B36 Torshavn (Wyspy Owcze) – Linfield Belfast (Irlandia Płn.)
Derry City (Irlandia) – Aberystwyth Town (Walia)
Stjarnan (Islandia) – Bangor City (Walia)
Jeunesse Esch (Luksemburg) – Dundalk (Irlandia)
MyPa Anjalankoski (Finlandia) – IF Fuglafjoerdur (Wyspy Owcze)
FH Hafnarfjoerdur (Islandia) – Glenavon Lurgan (Irlandia Płn.)
IFK Goeteborg (Szwecja) – Fola Esch (Luksemburg)
Airbus UK Broughton (Walia) – Haugesund (Norwegia)