Białoruś – 20. kolejka

Wyniki 20. kolejki Premier-Ligi:

Początkowe zaskoczenie prostopadłym podaniem, zakończonym zewnętrzniakiem po ziemi w sytuacji sam na sam z Gutorem. Potem przewaga Dynama, potwierdzona ładnym strzałem Portugalczyka z dystansu a także, choć dużo później, wykorzystaną przez eks-lechitę sytuacją jeden na jeden z Wieriemką. W międzyczasie pewien Grek dostał czerwień za faul ostatniej szansy, ale to gospodarzom nie przeszkodziło w wygranej. Zespół Aleksandra Łuchwicza strzelił pierwszą bramkę od trzech spotkań ale od czterech nie wygrywa. Widzów: 8400

Tarpeda Mińsk Szachtior Soligorsk 2:3 (Tameło 15-karny, 68-karny – Szoke 12, Bakaj 45-karny, Łaptiew 70) https://www.youtube.com/watch?v=6yKXMd8VxxA
Górnicy zaczęli od spalonego Bałanowicza w 4. minucie i Bakaja w 25. minucie. Między jedną a drugą sytuacją padły 2 gole. Najpierw po wrzutce z prawego rogu pewnie uderzył Słowak. Asystował Burko. Odpowiedzią był rzut karny. Odpowiedzią na karnego był znów karny. W odpowiedzi znów był rzut karny. 2 minuty po drugim karnym Tameły Bakaj zagrał piłkę z prawego narożnika a Łaptiew głową dał prowadzenie gościom po raz trzeci. Stiepanow miał tu piłkę na rękach. Ogółem Szachtior miał więcej akcji, zatem i wygrał. Ekipa Władimira Newinskiego przegrała 4 kolejne mecze a drużyna Siergieja Taszujewa wygrała 3 potyczki z rzędu. 17 sierpnia 2003 roku miński klub ograł Szachtior po raz ostatni (2:1 u siebie w lidze). Widzów: 600

Akcje szły z obu stron. Gol dla mistrzów padł po wrzutce Stasewicza z prawej strony i główce Draguna. Piłkarze Aleksieja Bagi przełamali się po czterech występach bez zwycięstwa. Widzów: 1850

To się goście rozkręcili na dobre. Nie wiem, co w nich wstąpiło, gdyż Siergiej Jaromko dalej ich trenuje. Powodów dobrej ostatnio dyspozycji Haradziejów doszukuję się w pewnej postawie w bramce ściągniętego z Dniepru Mohylew Igora Dowgiałły (3 mecze, 0 puszczonych goli) czy postawienie w obronie na ściągniętego latem z Istiqlola Duszanbe Siergieja Tichonowskiego. Spotkanie miało akcje z obu stron. Raz trafiła tylko jedna. Liebiediew dostał długą piłkę od Dubajicia, zszedł z lewej strony w pole karne, zakręcił obroną i strzelił od dłuższego słupka. W 58. minucie mogło być 1:1, lecz Poe trafił w słupek. Haradzieje nie straciły bramki od trzech spotkań, wygrały 4 ostatnie a od sześciu nie poniosły porażki. Widzów: 1050

FK Witebsk – FK Smolewicze 4:0 (Wiergiejczyk 24, Matwiejenko 66, Bruno Furlan 74, Tiewierow 83) https://www.youtube.com/watch?v=pB1xY5z6iT0
Totalna dominacja sensacyjnych wiceliderów. Zołotow podał z lewej strony a Wiergiejczyk otworzył wynik. Po przerwie Zołotow wywalczył piłkę na połowie rywala, zagrał do Wiergiejczyka, ten na prawo do Adamovicia a cała akcja zakończyła się wślizgiem Matwiejenki. Trzeci gol to kombinacja Maranhao, Kozłowa, Pieczenina (asystował) i Furlana (strzelił gola). Z kolei dobicie beniaminków nastąpiło po podaniu Tiewierowa do Pieczenina, jego centrze z lewego skrzydła i strzale pod poprzeczkę. Czyli jak widać, lewa strona funkcjonowała rewelacyjnie. Podopieczni Siergieja Jasinskiego nie przegrali czternastu kolejnych spotkań (ostatnia porażka: 12 maja, liga, Dynamo Brześć – Witebsk 3:1). 28 czerwca 2014 roku Smolewiczanie wygrali z Witebszczanami po raz ostatni (1:0 na wyjeździe w II lidze. Gracz Smolewiczy, Iwan Wasilenok, który wówczas obejrzał czerwoną kartkę, teraz zmienił Artioma Fedianina w 72. minucie). Widzów: 4370

Remis ze wskazaniem na gości, którzy groźniejsi byli w pierwszej połowie. Zespół Serhija Litowczenki nie wygrał dwudziestu kolejnych meczów (ostatnie zwycięstwo: 6 kwietnia, liga, Dniepr – Homel 1:0) zaś piłkarze Iwana Bionczyka nie strzelili gola w trzech występach z rzędu i nie wygrali w piętnastu (ostatnie zwycięstwo: 5 maja, liga, Tarpeda – Łucz 0:1). Za to się przełamali po trzech porażkach z rzędu. Widzów: 1520

Gospodarze gnietli i gnietli. Nic z tego nie wyszło. Przyjezdni za to trafili do siatki po wątpliwym wg mnie karnym (Turanok miał uderzyć Baaha, w mojej ocenie obaj się zderzyli. Turanok jeszcze zarobił żółtą kartkę). Z kolei Kaługin wyleciał z boiska za ostre wejście. Gracze Witalija Żukowskiego zanotowali 3 kolejne porażki zaś drużyna Aleksieja Mierkułowa w trzech meczach z rzędu nie przegrała. Widzów: 800

Stroną przeważającą byli gospodarze, którzy trafili do siatki po wrzutce Hurenki z lewej strony z rzutu wolnego i strzale chorwackiego kapitana. Widzów: 2700

W tej kolejce padło 16 goli (2 na mecz) zaś ogółem w 20 kolejkach (157 spotkań) strzelono 310 bramek (15,5 na kolejkę i 1,97 na mecz).
Wszystkie 8 spotkań tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 21290 widzów (ok. 2662 na mecz).