Estonia – 25. i 26. kolejka

Wyniki 25. kolejki Meistriliigi:

Viljandi Tulevik – Nomme Kalju 2:5 (Elur 86, 89 – Subbotin 18, Brtan 41, 83, Ugge 65-karny, Paur 78) https://www.youtube.com/watch?v=pcr8M5S5IXI
Długa Ugge na Subbotina i 0:1. Prawy róg Subbotina i głowa Brtana. Subbotina sfaulował Lang i Włoch wykorzystał karnego. Mięciutko zagrana piłka przyjęta, strącona przez Wołkowa i z pierwszej piłki uderzona przez Paura. Długa dzida Elhiego z lewej strony do przodu, nie przeciął jej Juhkam i Brtan uderzył w długi róg. Na otarcie łez zostało gospodarzom wbić dwie bramki. Walka z prawej strony od słupka z obrońcami, piłka zagrana na środek i wykończenie Elura. 3 minuty później Ounap podał prostopadle, obrońca nie przeciął piłki, zagranie Peipsa i wślizg Elura do bramki. 26 czerwca 2015 roku Viljandi ograło Różowe Pantery po raz ostatni (1:0 u siebie w lidze. Roger Teor, który wówczas trafił do siatki, teraz w 58. minucie został zmieniony przez Rainera Peipsa). Widzów: 277

Flora Tallinn FCI Levadia Tallinn 3:0 (Purg 36, Beglariszwili 71-karny, Liivak 73) https://www.youtube.com/watch?v=UFm-NGjtPhA
Derby Stolicy dla Kaktusów. Wrzutka Kamsa z lewego rogu na krótszy słupek i głowa Purga. Tuż po przerwie mógł wyrównać Peetson, ale główkował po lewym rogu w poprzeczkę. Potem Alliku został sfaulowany przez Dudariewa a jedenastkę wykorzystał gruziński lider Flory. 2 minuty później Liivak dostał piłkę od Ainsalu, wjechał w pole karne z lewej strony, strzelił i dobił. Widzów: 2688

Pierwsza połowa do przespania. Potem Płotnikow wykonał rzut rożny z prawej strony, potem miało miejsce przyjęcie piłki i ładne uderzenie Zakarliuki w okno. Minęły 3 minuty i fatalnie zagrał Kutt wprost pod nogi Zakarliuki a Ukrainiec wyłożył piłkę Barkowowi, który skorzystał z prezentu. W doliczonym czasie Kowalczuk zostawił piłkę wchodzącemu Gołowliowowi a ten strzałem po ziemi przy słupku dobił gospodarzy. 26 lipca 2013 roku Kury po raz ostatni ograły Trans (1:0 u siebie w lidze). Widzów: 140

Przewaga gości w pierwszej połowie owoców nie przyniosła. W drugiej już owszem. Valja wrzucił piłkę z lewego rogu i Kase zagłówkował. Potem Neemelo piłkę odbitą od obrońcy skierował głową od słupka do siatki. Niedługo przed trzecim golem Hanson trafił w słupek. Po chwili Valja po podaniu Frołowa ładnie uderzył zza pola karnego. Widzów: 225

Ataki Tammeki od początku (raz wybita piłka z linii bramkowej) potem akcje gości. Jarva sfaulowany przez Tekko (żółta kartka) i w 49. minucie Pechter łatwo obronił rzut karny wykonywany przez Jakowlewa. Niecałe 10 minut później zaskakujący strzał Jaervelaida z dystansu dał prowadzenie tartuńskiej ekipie. Goście mieli okazje do wyrównania ale nie wyrównali. Widzów: 658

W tej kolejce padło 17 goli (3,4 na mecz).
Wszystkie 5 spotkań tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 3988 widzów (ok. 798 na mecz).

Wyniki 26. kolejki Meistriliigi:

Roosnupp podał z lewej strony, Falak wszedł w pole karne i między nogami Vallnera skierował piłkę do siatki. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Wakui zagrał z prawego rogu, walka o piłkę, Lukka podał do Kingue a Kameruńczyk wyrównał. Potem Azerski Felek przejął zagranie do przodu, zagrał do kapitana Krugłowa, ten z lewej zacentrował a Ukrainiec dał ponowne prowadzenie gospodarzom. Tuż przed zejściem do szatni Roosnupp dostał piłkę, zagrał krótko z lewej flanki, Super Azer wszedł i strzelił z ostrego kąta. Po przerwie Jaerva zakończył rajd przez pół boiska podcinką. Ten sam zawodnik próbował w doliczonym czasie wymusić karnego, ale wyleciał z boiska za drugie żółtko. Od 14 kwietnia 2007 roku Tallinna Kalev czeka na zwycięstwo z Levadią (wówczas ograła ją u siebie w lidze 1:0). Widzów: 193

Wybita piłka po krótko rozegranym rogu, centra Markowycza z prawej flanki i Kirss z bliska. Z czasem Kaktusy przejęły inicjatywę. Strzał Lepika dobił głową Gusew i ów przewaga przekuta została na gola. Pod koniec pierwszej połowy szły ataki Różowych Panter. W drugiej połowie Flora tym razem nie zamieniła dominacji na bramkę, stąd remis pozostał a dystans do lidera został ten sam. Widzów: 1144 (Tallinn)

Jak gospodarze mogli zgubić punkty z ostatnią drużyną tabeli, to chyba sami jeszcze nie wiedzą… Vaprus objął prowadzenie po powietrznej walce na linii bramkowej, po której Kekua nie daje litości Kotence. Asysta zapisana na konto Tiismy. Transiarze długo pozostawali bezradni, aż Poliakow dostał długą piłkę na prawo, zagrał do środka a Elysee po rykoszecie pewnie uderzył. Okazało się jednak, że wcale Vaprus nie był w tym meczu gorszy, ba, nawet w doliczonym czasie Hallmere miał wyśmienitą sytuację oko w oko z Kotenką, lecz jej nie wykorzystał. Ale na Vaprusowskim bezrybiu i remis ryba. Widzów: 522

Długa dzida Ilvesa do przodu zakończona strzałem Pepsia po ziemi. Po prawym rogu Riiberga kaskiem głową podwyższył Kask. Piłka z prawej, Kask upadł i wstał, oszukał obrońców, poszedł i strzelił. Podanie Riiberga do przodu po ziemi i strzał Elura też po ziemi. Czwórki do zera nie było, gdyż Laht wykorzystał karnego na otarcie łez. Od 11 lipca 2014 roku Viljandi czekało na wygraną z Kurami (wówczas w II lidze ograło je u siebie 2:0. Rainer Peips, który wówczas ustalił wynik meczu, teraz otworzył wynik a w 58. minucie zmienił go Lauri Elur). Widzów: 124

Długie podanie Frołowa z prawej strony, opanowanie Valge i strzał. Potem Valja podał na lewo, Yao zacentrował w pole karne a Frołow do asysty dołożył gola głową. W 51. minucie, Koskor mógł zdobyć gola kontaktowego, lecz obił słupek (w pierwszej połowie groźnie uderzył głową i tyle było akcji gości). Kilka minut później po ostrym wejściu Liottiego arbiter podyktował jedenastkę. Włoski golkiper obronił strzał Koskora z wapna ale dobitki już nie dał rady obronić. W 61. minucie przyjezdni trafili w słupek i nie było remisu. Jak widzicie, po przewie Tammeka zaatakowała ale to miejscowi wywalczyli w 69. minucie karnego, który był za lekko wykonany przez Yao, dzięki czemu Pechter nie miał problemów z obroną. Wcześniej żółtą kartkę za przewinienie obejrzał Słaszcziow. W 74. minucie poprzeczkę obił Neemelo. Chwilę później poprzeczka znów atakującej Tammeki. Lecz 2:1 zostało do końca. Widzów: 164

W tej kolejce padło 17 goli (3,4 na mecz) zaś ogółem w 26 kolejkach (129 spotkań) strzelono 487 bramek (18,73 na kolejkę i 3,78 na mecz).

Klubowe serie:
FCI Levadia – ekipa Aleksandra Rogicia przerwała dwie serie: trzech meczów bez straty gola i czterech kolejnych wygranych
Flora – zespół Jurgena Henna przerwał serię czterech kolejnych wygranych ale od ośmiu potyczek nie został ograny
Kuressaare – drużyna Jana Vażinskiego przegrali 8 kolejnych starć
Nomme – podopieczni Siergieja Francewa przerwali serię pięciu kolejnych wygranych ale od dziewięciu meczów nie przegrywają
Paide – piłkarze Wiaczesława Zachowajki osiągnęli 3 zwycięstwa z rzędu
T.Kalev – ekipa Argo Arbeitera doznała czwartej z rzędu porażki
Vaprus – zawodnicy Indreka Zelinskiego przełamali się po czterech kolejnych meczach bez strzelonej bramki i pięciu z rzędu porażkach, jednak od ośmiu spotkań nie mogą wygrać
Viljandi – gracze Sandera Posta przełamali się po czterech porażkach z rzędu i piętnastu spotkaniach bez wygranej (poprzednia miała miejsce 2 maja, kiedy w lidze na wyjeździe ograli 2:1 Tallinnę Kalev)

Klubowe jubileusze:
– mecz z Tammeką był meczem nr 350 Paide w ekstraklasie
– spotkanie z Nomme było spotkaniem nr 550 Viljandi w Meistriliidze
– gol nr 1000 stracony przez Kuressaare w najwyższej klasie rozgrywkowej (autor: Rainer Peips)