Litwa – 24. kolejka i 1/4 finału pucharu

Wyniki 24. kolejki A Lygi:

FK Troki – Stumbras Kowno 2:2 (Virksas 59, Osipow 71 – Bah 52, Antonio Belo 85) https://www.youtube.com/watch?v=SHfJ12vYBtI
W pole karne wjechał Marcos, puścił piłkę Gwinejczykowi a ten otworzył wynik. Odpowiedzią była rozklepana Virksasa z Kazlauskasem i pewny strzał tego pierwszego od poprzeczki. Strzelec stał się asystentem 12 minut później, kiedy wrzucił piłkę z lewego rogu a Rosjanin strzelił między obrońcami. W odpowiedzi Cerkauskas zacentrował z prawej strony, Andre Almeida wycofał piłkę jego portugalski rodak pokonał Svedkauskasa i Żubry uratowały remis. Zespół Kibu Vicuny padł po trzech kolejnych wygranych ale od pięciu potyczek nie poniósł porażki. Widzów: 200 (Wilno)

Żalgiris Kowno – Atlantas Kłajpeda 4:0 (Pilibaitis 23-gol nr 200 w tym sezonie ligowym, 33-karny, 80-karny, Sirgedas 56) https://www.youtube.com/watch?v=9GoQKqJq3wE
Już w 4. minucie Klimavicius główkował w poprzeczkę. To nic, i tak jego drużyna wbiła 4 gole. Sirgedas wrzucił piłkę z lewego rogu a Pilibaitis głową otworzył wynik. Potem Gumbaravicius przewinił w polu karnym a Linas P. podwyższył wynik z wapna. W 42. minucie mogło być 3:0 jeszcze przed przerwą, lecz Raginis z dystansu trafił w słupek. Po przerwie Raginis podał z lewej strony a Sirgedas zapakował piłkę nie do obrony. Dawid Smug (cały mecz) się wkurzył i dostał żółtą kartkę za protesty przeciw kolejnemu karnemu pewnie wykorzystanemu. Gospodarze pewnie dominowali, zatem wygrana tak pewna nie była przypadkowa. Drużyna Algimantasa Briaunysa od dziewięciu spotkań nie może wygrać (ostatnie zwycięstwo: 26 maja, 2. runda Pucharu Litwy, Vytis Wilno – Atlantas 1:7). Widzów: 200

Rzut rożny z lewej strony bił Nyuiadzi a Ogana umieścił piłkę w bramce. W 40. minucie Nigeryjczyk zakończył podcinką wejście w pole karne. Piłkę dostał od Antala. W drugiej połowie Rumun w 60% zrealizował wyczyn Roberta Lewandowskiego i w 9 minut wbił 3 gole. Najpierw dobił piłkę po ładnej przewrotce Filipowa. Potem wykończył prostopadłe podanie Ogany a na końcu dobił swój strzał w słupek po podaniu Manzorro. Wbrew pozorom nie był to mecz jednostronny, gospodarze tez mieli swoje sytuacje, a że ich nie wykorzystywali, jednocześnie mając samemu dziurawą obronę, stąd wynik taki a nie inny. Widzów: 200

Lietava Janów – Suduva Mariampol przełożony. Suwalszczanie przygotowywali się do starcia z Celtikiem, które, jak wiemy, niestety przegrali.

W tej kolejce padło 13 goli (4,33 na mecz) zaś ogółem w 24 kolejkach (90 spotkań) strzelono 212 bramek (8,83 na kolejkę i 2,36 na mecz).
Wszystkie 3 spotkania tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 600 widzów (200 na mecz).

Tabela:

Strzelcy:
17 goli – Liviu Antal (Żalgiris W.)
8 goli – Ovidijus Verbickas (Suduva), Marcos (Stumbras)

Żalgiris W. – Suduva
Wcześniej, tj. na 15 września zaplanowano zaległy mecz 23. kolejki Suduva – Połąga

Wyniki ¼ finału Pucharu Litwy:

Banga Gorżdy (2 liga) – Dainava Olita (2) 1:2 (Pocevicius 61-karny – Vasquez 23, 44) https://www.youtube.com/watch?v=P94tvhoGasg
Vasquez wykorzystał nieporozumienie defensywy i po podaniu Lukosiunasa trafił górą do siatki. Tuż przed przerwą poszło dośrodkowanie Savastasa z lewej strony i głowa Kolumbijczyka. Po niej do ataków rzucili się gospodarze i zdobyli gola po strzale z wapna. Akcje ogólnie szły z obu stron. Ale to olicka ekipa po raz pierwszy w historii melduje się w półfinale, gdzie jako jedyna będzie bronić honoru klubów spoza ekstraklasy. Widzów: 300

Viltis Wilno (3) – Stumbras Kowno 0:3 (Sadauskas 30-karny, Bah 37, Maczaraszwili 82) https://www.youtube.com/watch?v=2kb6yuA0q1g
Niespodzianki nie było, obrońca tytułu się na trzecioligowcu nie wyłożył. Od karnego się zaczęło. Potem poszła centra z prawej strony, głowa i strzał głową. Z kolei Maczaraszwili fantastycznie trafił z rzutu wolnego. Viltis statystował i biegał za piłką a Żubry grały. Piłkarze Mariano Barreto od trzech występów są niepokonani. Widzów: 300

Suduva Mariampol – Żalgiris Wilno 1:4 (Matulevicius 72 – Antal 11-karny, 70, Ogana 32, 62) https://www.youtube.com/watch?v=d6GzDjiHy_w
Zaskoczony jestem taką słabością gospodarzy. Może zlekceważyli puchar? Może byli zmęczeni podróżą z Glasgow? Chociaż na Żalgiris powinni się zmobilizować. Rumuński snajper zaczął od rzutu karnego. Potem zagrał do wchodzącego Ogany a ten po ziemi podwyższył wynik. Simković z lewej strony do środka, Antal na prawo, centra Mikoliunasa i Ogana głową z bliska trafia na 0:3. Potem Antal dobił swój strzał. Na otarcie Suwalskich łez Cicilia wszedł z prawej strony w pole karne i strzelił z ostrego kąta po czym Matulevicius dobił piłkę z bliska. Zawodnicy Władimira Czeburina od czterech potyczek nie mogą wygrać zaś podopieczni Valdasa Urbonasa wygrali czwarte z rzędu spotkanie, jednak po raz pierwszy od trzech meczów stracili gola. Widzów: 1700

Zasłużona wygrana gospodarzy. Po wrzutce z prawego narożnika i odbitej piłce głową trafił Klimavicius. W 38. minucie Figueiredo sfaulował Norbutasa i drugi gol nie padł. Ale to nic, co się odwlecze to nie uciecze. W doliczonym czasie Brazylijczyk dostał piłkę na prawej stronie, wjechał w pole karne i strzelił po ziemi od dłuższego słupka. Zespół Valdasa Trakysa przegrał trzeci kolejny mecz. Widzów: 180

Par półfinałowych jeszcze nie znamy. Wiem jednak, że finał zaplanowano na 30 września. Zatem spodziewam się, że ½ finału grana będzie tuż po powrocie z przerwy reprezentacyjnej.