Rosja – 5. i 6. kolejka

O Rosji będę pisał w teleekspresowym skrócie. A jeśli chcecie znać więcej ciekawych informacji co do Premier-Ligi, zapraszam na twitter Kasi Lewandowskiej: https://twitter.com/KatherineAFC

No to do roboty, bo tu grane były dwie serie spotkań.

Wyniki 5. kolejki Premier-Ligi:

Ural Jekaterynburg – Achmat Grozny 2:1 (Bicfalvi 50 po podaniu Kułakowa, Dimitrow 78 – Doumbia 29) https://www.youtube.com/watch?v=YTSp9LQLHJw
Poprzeczka Dimitrowa w 4. minucie. Z kolei Iworyjczyk trafił zza pola karnego z pierwszej piłki po stracie Bicfalviego. Po przerwie Kułakow zacentrował z prawej flanki i Rumun głową odkupił winę. Z kolei strzał Bułgara z pierwszej piłki Gorodow wypuścił z rąk. Ural po przerwie przycisnął, stąd wygrał. Widzów: 18106

Spartak Moskwa – Dynamo Moskwa 2:1 (Promes 7-karny, Melgarejo 14 po asyście Samiedowa – Rykow 82 po podaniu Holmena) https://www.youtube.com/watch?v=3pLiaSp84g8
Faul Sunjicia na Ze Luisie i karny, wykorzystany przez odchodzącego do Sevilli Holendra. Melgarejo trafił głową po wrzutce Samiedowa z prawego rogu. 48. minuta, przewrotka Ze Luisa w słupek. Ale lob Rykowa z połowy boiska rozwalił system. Piłka Maksimience poszła po rękach. W doliczonym czasie przy golu Promesa ja spalonego nie widziałem, wg mnie Luiz Adriano nie dotknął piłki. Zdaniem sędziów tak. Widzów: 43139

Lokomotiw Moskwa Anży Machaczkała 2:1 (Rybus 55 po asyście Farfana, Smołow 73 po podaniu Krychowiaka – Kulik 90+3-karny) https://www.youtube.com/watch?v=N5wTqkNk5Fk
Maciej Rybus (cały mecz i gol) z Farfanem rozegrali piłkę na prawej stronie, do zagrania z prawej strony nikt nie doszedł, toteż piłka wpadła do siatki. Potem świetne długie zagranie Grzegorza Krychowiaka (cały mecz i asysta) do przodu wykończył Fiodor Smołow, który właśnie trafił dla Kolejarzy po raz pierwszy. W doliczonym czasie Achdżadow został sfaulowany przez Kwerkwelię i rzut karny. Generalnie zasłużona wygrana Kolejarzy. Widzów: 15245

Arsenał Tuła – FK Rostów 0:1 (Jonow 65-karny). Maciej Wilusz grał całe spotkanie. Widzów: 12289

Rubin Kazań – CSKA Moskwa 1:1 (Połoz 10 po asyście Chico Floresa – Czałow 67 po podaniu Bistrovicia) https://www.youtube.com/watch?v=y8wwtlzEhiI
W 8. minucie Vlasić obił poprzeczkę. Chwilę później trafili do siatki tatarscy gospodarze. Po rzucie rożnym z prawej strony Armiejcy wybili piłkę, po czym Ustinow podał ją głową do przodu, Florek trącił i jest prowadzenie. W drugiej połowie po wyśmienitym podaniu Bistrovicia do przodu Czałow wyrównał strzelając między nogami debiutującego młodego bramkarza Konowałowa (w doliczonym czasie zanotował znakomitą interwencję, chroniąc gospodarzy przed porażką). Widzów: 26531

FK Orenburg – FK Krasnodar 1:1 (Kozłow 22 – Sulejmanow 88 po asyście Ignatiewa) https://www.youtube.com/watch?v=mQ1qqxlGKS4
Zagranie eks-wiślaka Popovicia z prawej strony Kricjuk wybił na lewo od siebie, ale Kozłow dopadł do piłki i kopnął ją do pustej bramki. Pod koniec meczu poszło zagranie Martynowicza z prawej strony do przodu, Claesson zagrał z lewej, Ignatiew trącił piłkę a Sulejmanow wepchnął ją do bramki. Wyrównany mecz w pierwszej połowie, w drugiej najpierw ataki beniaminków potem Byków. Widzów: 7083 (Rostosze)

Aut z lewego boku, bilard w polu karnym i samobój. Z kolei Dziubinio dobił swój strzał w słupek. Słoweniec dostał czerwień za łokieć po głowie Jerochina a potem za strzał mu z dyńki. Po dwóch szybkich ze strony Zenita gra się wyrównała, ale wynik nie uległ zmianie. I tak oto w spotkaniu klubów rozgrywających eliminacje do Ligi Europy (z różnym skutkiem) lepsi okazali się Zenitczycy (Siemak znalazł sposób na poprzednią drużynę). Widzów: 10587

Jenisej Krasnojarsk – Krylia Sowietow Samara 1:0 (Kostiukow 44 po podaniu Ogude) https://www.youtube.com/watch?v=K0qK3zPrayI
W 2. minucie po bilardzie piłka nie wpadła do siatki gości. W 13. minucie Samardżić zagrał ręką w polu karnym Jeniseja, ale karnego nie było. 21 minut później, co prawda, Łanin został uderzony w twarz, ale sfaulował Obradovicia i opuścił plac gry. Przed przerwą Kostiukow ładnie uderzył z dystansu. Po niej mogło być 2:0, lecz w 54. minucie główka Komołowa trafiła w poprzeczkę. Mecz generalnie obustronny. I pierwsze historyczne zwycięstwo Jeniseja w Premier-Lidze stało się faktem. Widzów: 1510 (Tiumień)

W tej kolejce padło 17 goli (2,13 na mecz).
Wszystkie 8 spotkań tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 134490 widzów (ok. 16811 na mecz).

Jedenastka kolejki:

Wyniki 6. kolejki Premier-Ligi:

CSKA – Ural 4:0 (Czałow 13 po asyście Bistrovicia, 31 po podaniu Achmetowa, 85 po asyście Fernandesa, Bistrović 88) https://www.youtube.com/watch?v=Qgkxsvv5C8M
Fiodor Czałow miał swój dzień. Najpierw uderzył zza pola karnego po rykoszecie. Potem wykończył podanie Achmetowa. Po przerwie (tj. w 51. minucie) ręką zagrał Nababkin i goście wywalczyli jedenastkę, przy której Boumal trafił w słupek. Pod koniec spotkania Czałow skompletował hat-tricka, kończąc klepkę Fernandeza z Vlasiciem. Kapitalna bomba Bistrovicia dobiła gości. Wbrew pozorom mecz nie był taki jednostronny. Ural też stwarzał sobie sytuacje. 15 lipca 2009 roku jekaterynburski klub ograł Armiejców po raz ostatni (1:0 u siebie w 2. rundzie Pucharu Rosji). Widzów: 19119

Krasnodar – Lokomotiw 2:1 (Wamberto 39 po podaniu Gazinskiego, Sulejmanow 90+3 – Manuel Fernandes 33-karny) https://www.youtube.com/watch?v=HsVKwbiL6uM
Fiodor Smołow wrócił do Krasnodaru. Ale na jeden mecz. Karnego dla Kolejarzy wywalczył Grzegorz Krychowiak (cały mecz). Kricjuk go sfaulował. Fernandes się nie pomylił. 6 minut później Wamberto podcinką doprowadził do remisu. Brazylijczyk w 58. minucie mógł dać Bykom prowadzenie, lecz trafił w słupek. Prowadzenie i tak przyszło, ale trzeba było na nie poczekać do samiutkiego końca spotkania. Sulejmanow z prawej strony opanował piłkę w polu karnym i strzelił z ostrego kąta między nogami Guilherme. Mecz raczej obustronny. Maciej Rybus też grał całe spotkanie. Widzów: 25714

Bez goli w hicie. Pierwsza połowa ze wskazaniem na Zenit a w drugiej gra się nieco uspokoiła. Widzów: 61467

Podróż sentymentalna Kurbana Berdyjewa i Sardara Azmouna. Rostowczanie rzutem karnym potwierdzili przewagę od początku. Po przerwie Igor Konowałow wrzucił piłkę z prawego rogu a piłka odbita od poprzeczki wybita była zza linii bramkowej. Potem przeważał Rubin a na koniec znów szły ataki Rostowa. Widzów: 40012

Zwycięstwo gospodarzom dało zagranie wypożyczonego z Lokomotiwu Uzbeka z lewego narożnika i głowa doświadczonego, 35-letniego Białorusina. Skrzydła Rad przeważały, choć w drugiej połowie goście byli groźniejsi niż w pierwszej. 24 sierpnia 2014 roku dagestański klub ograł Krylię Sowietow po raz ostatni (2:1 u siebie w II lidze. Ałan Czocziew, który wówczas zdobył dla Skrzydeł Rad gola kontaktowego, teraz w 90+3. minucie został zmieniony przez Gieorgija Zotowa). Widzów: 19519

Ataki szły z obu stron, ale do siatki nic nie wpadło. Widzów: 1285 (Tiumień)

Dynamo – Orenburg 2:0 (Markow 63 po asyście Panczenki, Łucenko 90+4 po podaniu Markowa) https://www.youtube.com/watch?v=lxKrY5Fe8Jo
Kirił Panczenko w 11. minucie obił poprzeczkę. W drugiej połowie za to zaliczył asystę. Wrzucił piłkę z rzutu wolnego lewej strony a Markow dał głową prowadzenie Milicjantom. Główka u niego znakomicie pracowała jak u Roberto Carlosa w reklamie pewnych lizaków, gdyż po jego podaniu do przodu właśnie głową Łucenko wyszedł sam na sam z Frołowem i go pokonał. Dominacja Dynama i zasłużone zwycięstwo. Widzów: 6909 (Chimki)

Magomed Mitriszew miał swój 3-minutowy przebłysk, który, jak się później okazało, dał czeczeńskiemu klubowi 3 cenne oczka. Najpierw wykorzystał sytuację sam na sam z Bielienowem strzelając od słupka. Potem zagrał na prawo, Ucjew zacentrował i Mitriszew głową podwyższył wynik. Tu też piłka się odbiła od słupka. Z kolei Mołdawianin tez trafił do siatki głową, tyle że po wrzutce z prawego narożnika. Ogółem lepszy był Achmat i zasłużenie wygrał. Widzów: 10288

W tej kolejce padło 15 goli (1,88 na mecz) zaś ogółem w 6 kolejkach (48 spotkań) strzelono 90 bramek (15 na kolejkę i 1,88 na mecz).

Klubowe serie:
Achmat – podopieczni Igora Lediachowa (którego po raz kolejny zastąpi Raszyd Rachimow) przełamali się po trzech meczach bez wygranej
Anży – piłkarze Magomeda Adijewa przegrali 5 kolejnych występów
CSKA – drużyna Wiktora Gonczarenki nie przegrała w czterech meczach z rzędu
Dynamo – ekipa Dmitrija Chochłowa padła po ośmiu spotkaniach bez porażki (poprzednia miała miejsce 18 kwietnia, kiedy uległa 1:2 na wyjeździe w lidze Zenitowi Sankt Petersburg)
Rostów – zespół Walerija Karpina nie przegrał trzech spotkań z rzędu
Rubin – zawodnicy Kurbana Berdyjewa zremisowali trzeci mecz z rzędu wynikiem 1:1 a od pięciu meczów nie mogą wygrać
Spartak – drużyna Massimo Carrery najpierw stracili pierwszą bramkę od trzech potyczek a teraz przedłużyli serię spotkań bez przegranej do pięciu
Ufa – zespół Siergieja Tomarowa najpierw przegrał 3 kolejne mecze nie strzelając gola a potem nie wygrał siedmiu występów z rzędu
Ural – gracze Dmytro Parfenowa przełamali się po siedmiu spotkaniach bez zwycięstwa (ostatnie dotychczasowe zwycięstwo: 21 kwietnia, liga, Anży Machaczkała – Ural 0:1)
Zenit – piłkarze Siergieja Siemaka wygrał 5 kolejnych meczów, po czym pojechał do Norwegii i tak się passa skończyła (ale awans do fazy grupowej Ligi Europy przywieźli)

Tabela:

Strzelcy:
5 goli – Fiodor Czałow (CSKA)
3 gole – Bjoern Sigurdarson, Aleksiej Jonow (obaj Rostów), Andriej Kozłow (Orenburg), Eric Bicfalvi (Ural), Artiom Dziuba (Zenit)